Płaskostopie
Płaskostopie poprzeczne rozwija się stopniowo i przez długi czas może pozostawać niezauważone. Z czasem pojawiają się dokuczliwe objawy, które skłaniają nas do poszukiwania pomocy ortopedycznej. Zobacz, jakie dolegliwości powinny zwrócić Twoją uwagę oraz jakie są sposoby leczenia stopy poprzecznie płaskiej.
Płaskostopie poprzeczne – co to jest?
Płaskostopie poprzeczne (stopa poprzecznie płaska) to rodzaj wady stóp, polegającej na obniżeniu łuku poprzecznego stopy.
Fizjologicznie stopa nie przylega całą powierzchnią do podłoża. Wspiera się na trzech punktach – na pięcie, głowie pierwszej kości śródstopia oraz głowie piątej kości śródstopia, przy czym kości połączone są łukami (dwoma podłużnymi i jednym poprzecznym).
W płaskostopiu poprzecznym dochodzi do zmiany punktów podparcia stopy na kość drugą i trzecią oraz do spłaszczenia łuku poprzecznego. W wyniku tej zmiany kości śródstopia rozchodzą się, a przednia część stopy ulega poszerzeniu.
Sprawdź, jakie są rodzaje wad stóp i kiedy przeprowadzić badanie
Jakie są przyczyny płaskostopia poprzecznego?
Płaskostopie poprzeczne może mieć charakter wrodzony (genetyczna wiotkość więzadeł i torebek stawowych), jednak częściej kształtuje się pod wpływem nieprawidłowych nawyków i bodźców.
Przyczyną płaskostopia poprzecznego może być noszenie źle dobranego obuwia (zwłaszcza za małego), a także butów na wysokim obcasie. Czynnikiem sprzyjającym deformacji stóp jest również nadwaga. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z niewłaściwym rozkładem spoczywającego na stopach ciężaru ciała. Warto wiedzieć, że ryzyko wykształcenia się wady znacznie wzrasta w sytuacji, kiedy wykonujemy pracę wymagającą wielogodzinnego stania.
Spłaszczenie łuku poprzecznego stopyczęsto towarzyszy paluchowi koślawemu lub palcom młotkowatym. Może do niego dojść na skutek urazów, chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów, oraz zaburzeń hormonalnych.
Ból stóp w płaskostopiu poprzecznym świadczy o zaawansowanych zmianach i konieczności podjęcia leczenia
Czy wiesz, jakie są przyczyny opadającej stopy?
Jak rozpoznać objawy płaskostopia poprzecznego?
W początkowej fazie rozwoju płaskostopie poprzeczne nie boli, więc długo możesz nie zdawać sobie sprawy z istnienia problemu. Z czasem, na skutek ciągłego, nieprawidłowego obciążenia stóp, w przedniej części podeszwy pojawiają się odciski i bolesne nagniotki. O postępie deformacji świadczą zapalenia stawów śródstopno-palcowych, wywołujące ból stóp podczas chodzenia. Stopy bolą także podczas stawania na palcach, chodzenia boso czy po włożeniu wysokich butów.
Objawem płaskostopia poprzecznego bywa też puchnięcie stóp i ból łydek. U części pacjentów może wystąpić ból kręgosłupa, stanowiący konsekwencję chronicznego przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała.
Płaskostopie poprzeczne zmienia wygląd stopy, która staje się wyraźnie szersza, co utrudnia dobór odpowiedniego obuwia.
Przeczytaj, kiedy warto nosić stabilizator stawu skokowego
Badania na płaskostopie poprzeczne
Aby rozpoznać płaskostopie poprzeczne, powinieneś zgłosić się na badanie stóp. Jednym z ważniejszych w diagnostyce omawianej deformacji jest podoskopia.
Badanie podoskopowe podaje szczegółowej ocenie budowę stopy i sposób jej obciążenia. Posługując się odbiciem lustrzanym, sprawdza stopień jej styku z podłożem. Bada także, czy stawy skokowe i kolanowe są ustawione prawidłowo.
Podoskopia może statyczna lub dynamiczna (badanie podczas chodu), dzięki czemu można dokładnie prześledzić, jak zachowuje się stopa zależnie od warunków ruchowych.
Badanie podoskopowe jest niezbędne w celu prawidłowego doboru wkładek ortopedycznych. Warto wiedzieć, że u nas przeprowadzisz je za darmo, bez oczekiwania w długiej kolejce.
Leczenie płaskostopia poprzecznego
Podstawowym warunkiem poprawy kondycji stóp jest unikanie czynników sprzyjających pogłębianiu się wady. Zadbaj o dobór właściwego obuwia, unikaj szpilek i obcasów, jeśli istnieje taka konieczność – zmniejsz masę ciała.
Ważną rolę odgrywają ćwiczenia. Ich celem jest wzmocnienie więzadeł i mięśni oraz skorygowanie nieprawidłowego ułożenia łuku poprzecznego, co sprzyja zmniejszeniu natężenia bólu. Przy płaskostopiu poprzecznym zaleca się ćwiczenia izometryczne i czynne.
W leczeniu płaskostopia poprzecznegowykorzystuje się również kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne stopy i stawu skokowego. Taśmy działają odciążająco i wpierają stabilizację stopy.
Możliwe jest także leczenie operacyjne. Podczas zabiegu koryguje się ułożenie kości stopy, by odtworzyć jej naturalne wysklepienie.
Wkładki na płaskostopie poprzeczne
Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne uzupełniają zapadnięty łuk, przywracając fizjologiczne ustawienie stopy. Zapobiega to dalszemu postępowi zmian. Warto postawić na wkładki z pelotami, które mają za zadanie pogłębić łuk poprzeczny i zapewnić prawidłowe rozłożenie nacisku przedniej części podeszwy stopy na podłoże. Niwelują tym samym dyskomfort i uczucie zmęczenia stóp.